Transport nienormatywny dotyczy pojazdów o wymiarach i masie przekraczających wartości dopuszczone przez obowiązujące przepisy. Kiedy transport nienormatywny wymaga zdobycia zezwolenia? Jak je uzyskać?

Transport ponadgabarytowy a pozwolenie

Jeśli pojazd spełnia definicję samochodu nienormatywnego, jego poruszanie się po drogach jest możliwe jedynie na podstawie wydanego zezwolenia. Istnieje kilka kategorii takich pozwoleń, zależnych od masy zestawu, jego wymiarów i planowanej trasy. Aby uzyskać takie zezwolenie, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w konkretnym urzędzie. Organ administracyjny wydający dokument różni się w zależności od wybranej kategorii.

Pozwolenie na transport nienormatywny może dotyczyć pojazdów o długości, wysokości, masie i naciskach osi nie większych od dopuszczalnych, a także tych znacznie przekraczających podane wartości. W zależności od parametrów pojazdu dobiera się właściwą kategorię pozwolenia. Może ono obowiązywać przez określony czas, np. 12 miesięcy, a także jednorazowo.

Dowiedz się, kiedy transport wymaga pilota, czytaj: Przejazd pojazdu ponadgabarytowego: kiedy wymaga pilotażu?

Wniosek o zezwolenie na transport nienormatywny

Aby uzyskać pozwolenie na transport ponadgabarytowy, konieczne jest złożenie pisemnego wniosku do organu wydającego zezwolenie. Pismo powinno mieć określony, aktualnie obowiązujący układ. Wnioski można pobrać ze stron internetowych urzędów lub zdobyć bezpośrednio w placówce. We wnioskach znajdują się pola, w które należy wpisać najważniejsze informacje dotyczące transportu i samego pojazdu. Dokument musi zostać również podpisany przez wnioskodawcę.

Czasami konieczne jest również podanie dodatkowych informacji. Wówczas składa się je w formie odrębnego pisma, dołączanego do dokumentu. Zdarza się, że wnioskodawca musi uzupełnić podane dane na prośbę organu wydającego pozwolenie.

Wniosek najczęściej składa się w jednej z siedzib Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dokument ten może być złożony w formie pisemnej osobiście, drogą pocztową, w formie telefaksu.

Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Organ wydający pozwolenie musi uzyskać zgodę wszystkich zarządców dróg, po których ma poruszać się pojazd ponadgabarytowy. W razie odmowy niekiedy konieczne jest zmodyfikowanie trasy. Zdarza się, że przejazd konkretnymi drogami nie jest możliwy, np. zimą, lub wymaga spełnienia określonych warunków dodatkowych (m.in. objazd trasy, ekspertyza obiektów inżynierskich, zmiany w infrastrukturze).

Twój transport wymaga objazdu trasy lub ekspertyzy obiektów inżynierskich? Skontaktuj się z Global Assist!

Ile kosztuje wydanie pozwolenia na transport ponadgabarytowy?

Pozwolenie na transport ponadgabarytowy jest płatne. Dokładna cena zależy od kategorii zezwolenia oraz czasu, przez który ma obowiązywać. Wartości te zaczynają się od 100 zł. Pozwolenia na okres 2 lat kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Wpłaty można dokonać osobiście w siedzibie organu wydającego pozwolenie, a także przez internet, na numer konta podany na stronie podmiotu.

Wydanie pozwolenia na wielokrotne przejazdy wymaga indywidualnego wyliczenia ceny. Warto również wiedzieć, że koszt uzyskania zezwolenia może się zmieniać. Warto więc śledzić wszelkie zmiany w przepisach lub powierzyć uzyskanie zezwolenia zaufanemu pośrednikowi. W Global Assist zajmujemy się uzyskaniem wszystkich zezwoleń – zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dlaczego pozwolenie na transport nienormatywny jest tak ważne?

W Polsce nie jest możliwe legalne zrealizowanie transportu nienormatywnego bez zdobycia odpowiedniego pozwolenia. Przewóz bez ważnego zezwolenia wiąże się z wysokimi karami. Transport tego typu musi być bowiem odpowiednio zaplanowany, by nie stanowił zagrożenia dla kierowcy, przewożonego ładunku oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Pozwolenie na transport nienormatywny to nie wszystko. Konieczne jest również zaplanowanie trasy, po której może poruszać się samochód o znacznych wymiarach i masie. W przypadku bardzo dużych pojazdów niekiedy niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie drogi. Transport ponadgabarytowy musi być też pilotowany z użyciem właściwie oznaczonych samochodów, z sygnałami świetlnymi i specjalnymi tablicami.

Dowiedz się więcej na temat zezwoleń na transport ponadgabarytowy w Polsce, przeczytaj artykuł: Zezwolenia na transport ponadgabarytowy w Polsce: stałe i jednorazowe. Czym się różnią?