Przejazd pojazdów ponadgabarytowych może powodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, z tego powodu w niektórych przypadkach konieczne jest zorganizowanie pilotażu takiego zestawu. W jakich sytuacjach to rozwiązanie jest wymagane przez obowiązujące przepisy?

Jakie pojazdy trzeba pilotować?

Pilotaż jest niezbędny w przypadku wszystkich pojazdów, w których doszło do przekroczenia co najmniej jednej z podanych wielkości:

  • długość – 23,00 m,
  • szerokość – 3,20 m,
  • wysokość – 4,50 m.

Obowiązek ten występuje również w przypadku, gdy zestaw ma masę przekraczającą 60 t, niezależnie od jego wymiarów. W wymienionych sytuacjach pilotaż powinien być realizowany przez przynajmniej jeden samochód. Taki pojazd musi być odpowiednio oznakowany i wyposażony. Dzięki temu kierowcy poruszający się na tej samej trasie co auto ponadgabarytowe wiedzą, że mijając samochód lub całą kolumnę, powinni zachować szczególną ostrożność.

Pilotaż realizowany dwoma pojazdami

Zdarzają się sytuacje, w których pilotaż musi być realizowany z wykorzystaniem dwóch samochodów. Obowiązujące przepisy wskazują, że konieczność ta pojawia się w przypadku przekroczenia jednego z poniższych wymiarów:

  • długość – 30,00 m,
  • szerokość – 3,60 m,
  • wysokość – 4,70 m.

Dwa samochody pilotujące są niezbędne również w przypadku pojazdów, których masa całkowita wynosi co najmniej 80 t.

W przypadku tras realizowanych pojazdami przekraczającymi podane wymiary samochody pilotujące powinny znaleźć się z przodu i z tyłu. Tak samo jest również w sytuacji, gdy przejazd ponadgabarytowy jest wykonywany z wykorzystaniem kilku aut o niestandardowych wymiarach. Wówczas samochody pilotujące również powinny jechać z tyłu i z przodu kolumny.

Kiedy najczęściej korzysta się z pilotażu?

Pilotaż jest niezbędny podczas przewożenia różnych ładunków – konstrukcji stalowych, maszyn, zbiorników, elementów wykorzystywanych w budownictwie czy maszyn budowlanych lub rolniczych. Takie transporty najczęściej realizuje się w godzinach nocnych, kiedy ruch na drodze jest najmniejszy. Przeprowadzenie przejazdu ponadgabarytowego wymaga odpowiedniego zaplanowania trasy i zdobycia niezbędnych pozwoleń. Jest to operacja skomplikowana, która wiąże się z koniecznością zadbania o bezpieczeństwo przewożonych ładunków, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Warto również pamiętać, że przepisy dotyczące pilotażu samochodów ponadgabarytowych mogą się regularnie zmieniać. Z tego powodu warto je na bieżąco obserwować lub korzystać z usług profesjonalnych firm, które orientują się we wszelkich zmianach i dodatkowych wymaganiach. Transport ponadgabarytowy realizowany bez pilota, pomimo takiego obowiązku, jest nielegalny.

Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za brak pilota, przeczytaj artykuł: Przejazd pojazdu nienormatywnego bez pilota: konsekwencje braku pilotażu

Jakie samochody mogą być wykorzystane do pilotowania?

Pilotaż może być realizowany jedynie z wykorzystaniem konkretnych pojazdów, spełniających wymagania stawiane przez obowiązujące prawo. Takie auta muszą mieć tablicę, której wzór znajduje się w załączniku do Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 23 maja 2012 roku. Ważne są także dwa światła błyskowe w kolorze żółtym oraz środki bezpośredniej łączności z samochodami, którymi realizuje się przewóz ponadgabarytowy. W pojazdach pilotujących stosuje się również urządzenia nagłaśniające.

Wymagań stawianych autom do pilotażu pojazdów ponadgabarytowych jest znacznie więcej. To dodatkowe światło w kolorze białym lub żółtym z napisem PILOT, umieszczone pod tablicą zgodną z rozporządzeniem. Na zewnątrz powinna znaleźć się też lampa umożliwiająca zmianę kierunku świetlnego. Musi być ona widoczna ze wszystkich kierunków, z odległości co najmniej 150 m przy dobrych warunkach atmosferycznych. Wszystkie żarówki wykorzystywane w pojazdach pilotujących nie powinny powodować oślepiania innych kierowców.

Niezbędne są też uprawnienia do pilotażu samochodów do transportu ponadgabarytowego. Z tego powodu w trakcie takich przewozów konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów lub złożenie wniosków o wydanie stosownych zezwoleń.

Potrzebujesz pilotażu lub pomocy z uzyskaniem zezwolenia na transport ponadgabarytowy? Skontaktuj się z Global Assist, chętnie pomożemy!